Staff List

S Akhtar Teacher of English
M Allen Compliance Manager
S Andrews Teaching Assistant
M Arnell DHOY
S Avery Head of Creative
S Bailey Site Assistant
J Baillie Teacher of Maths
S Bajar Teacher of Maths
R Baker Technology Technician
S Baker Finance Officer
M Baldwin Network Manager
A Bampton Teacher of PE
L Barker Teacher of Humanities & SENCO
J Beck Teacher of Science / 2nd in Department
V Beeton HLTA Pastoral
A Bell Technology Admin Support Assistant
T Benton HLTA PP
L Bignell Catering Assistant
A Brickell Science Technician
E Briggs Business Admin Apprentice – Pastoral
B Brown Teacher of Science
G Brown Assistant Headteacher
C Brunsdon Teacher of Maths
S Bryant Receptionist / Administrator
J Butcher Senior Science Technician
L Carr Digital Media Manager
S Carter Teacher of PE
J Case Attendance & Admissions Officer
G Chase Teacher of Literacy & English
L Clark ELSA
C Cojeen Teacher of Maths
J Coleman Teacher of Dance
H Colson Teacher of Maths
B Cooper Teaching Assistant
J Coston Apprentice Creative Technician
S Cox Headteachers PA & Senior Administrator
K Cuffe DHOY
N Culverhouse Teacher of Maths
D Daniels Finance Officer
M Davies Teacher of Humanities
A Dawkins Teacher of Maths
G De Lucia Cover Supervisor
K De Lucia Cover Supervisor
E Deller Family Liaison Worker
C Dennis Catering Assistant
I Denzey Teaching Assistant
S Dufty Receptionist / Administrator
A Edwards Site Assistant
A Egerton Head of English
S Elliott HLTA
J Elvin Cover Manager & Administrator
P Emery SIMS Data Manager
S Emms Teaching Assistant
R Eveleigh Teacher of English
C Fancett Teacher of Maths / RSA Co-ordinator
D Fawcett Head of PE
H Field Science Technician
H Flood Reprographics Assistant
C Floyd Teacher of Maths
E Foote Teacher of Humanities
K Fowles Teaching Assistant
R Garaty Teacher of Art & Textiles
S Gill Teaching Assistant
M Gingham Teaching Assistant
S Gitsham Teacher of PE
A Griffiths Teacher of Technology
A Griffiths Deputy Headteacher
A Guillaume Teacher of MFL
J Habis Teacher of English & HOY
E Hadfield Exams Assistant
D Hammond Teacher of English
A Harper Head of Maths
D Harrison Teacher of Art & Photography
T Harwood Catering Manager
A Hearmon Head of Science
A Hearn HLTA
D Hedicker Head of Technology
G Hewson Cover Supervisor
L Higgins Teacher of Science
D Hillier Teaching Assistant
B Hindle Site Manager
K Hinson Teacher of MFL
L Hodgson Senior Catering Assistant
R Humby Teacher of Music
A Illsley Teacher of Technology / Co-ordinator of Work Related Learning
A Jackson Teacher of MFL
K Johnson Teaching Assistant
K Jonathan Headteacher
A Keenan Cover Supervisor
J Kimber Head of Music
W Landen Teacher of Music & Peri
M Lewis Apprentice ICT Technician
A Linehan ICT Technician
C Loveday School Business Manager
A Lunn Teacher of English
S Maley SEN Administrator
J Mallender Catering Assistant
Z Mantel Pupil Welfare
C Markwick Exams Assistant
A Marsh Teacher of Science – September 2019
C Massey Head of Art & Photography
L Massey Site Assistant
B McIntyre Apprentice Site Assistant
J Meechan Head of Computing & Business Studies
J Meir Assistant Catering Manager
A Miles HR Officer
K Millard Teacher of Technology & HOY
C Mills Leading Practitioner of English
M Morley Teacher of Computer Science & Creative I-Media
I Mosley Assistant Headteacher
S Muston Teacher of Art & Photography
R Neill Teacher of Science
V Noden Teacher of English
C Norris Teacher of Science
F Paice Teaching Assistant
K Parker DHOY
C Paul Teaching Assistant
D Payne HLTA
J Phillips Teacher of English & HOY
L Phillips Teacher of Science / 2nd In Department
S Phillips Teacher of Humanities
L Primmer Business Admin Apprentice (Level 3)
R Pynigar Teaching Assistant
R Quinn-Parsons Teacher of Science
S Reece ELSA
G Richards Teacher of PE & HOY
K Richards Catering Assistant
G Robinson Cover Supervisor
N Rogers Teacher of Geography
D Rogers Teacher of Science
R Rowlinson Teacher of Humanities
J Rudd Teacher of PE
A Russell Catering Assistant
V Ruzewicz Head of Humanities
R Shonk Teacher of Geography
C Slack Teacher of Technology
K Slater Cover Supervisor
S Slaughter Teaching Assistant
P Sleat Assistant Headteacher
A Smith Lunchtime Supervisor
H Smith Teaching Assistant
M Smith SLT & RSA Administrator
S Snow SEN Hub Co-ordinator
B Tarrant Teaching Assistant
M Thomas Head of History
N Thorby Exams Officer
J Thorne Teaching Assistant
J Towle Senior Science Technician
A Troughton Teaching Assistant
E Valentine Teaching Assistant
S Wakely Teacher of English
C Wall Teaching Assistant
E Wallwork Teacher of Humanities
D Walmsley Teacher of Science
N Watts Teacher of Business Studies and ICT
C Whitfield Teacher of Maths
J Whitteron Teacher of English
V Wiggans DHOY
K Wild Head of MFL
L Wilde Teacher of English
S Wilkinson Teacher of English
L Wilson Teacher of Science
S Wragg Teacher of English